Home » » Κέρδισε και πάλι ο καλύτερος!

Κέρδισε και πάλι ο καλύτερος!

Άλλη μια εντυπωσιακή νίκη σε βάρος των Αγίων Θεοδώρων πέτυχε ο Διαγόρας ο οποίος επικράτησε σήμερα στο κλειστό της Κρεμαστής με 92 – 73 και μπήκε έτσι με το …δεξί στην β’ φάση αγώνων στο τοπικό ανδρικό πρωτάθλημα μπάσκετ. Με τη νίκη αυτή, οι «κυανέρυθροι» απέκτησαν προβάδισμα απέναντι στον βασικό τους διεκδικητή του τίτλου. Επιπρόσθετα, με βάση και τη σημερινή εμφάνιση, ο Διαγόρας πιστοποιεί ότι είναι το μεγάλο φαβορί για να πάρει τον τίτλο. Το ξεκίνημα ανήκε στους γηπεδούχους που μπήκαν με περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και παρά το ότι τους έλλειπε από την πεντάδα, το μεγάλο τους όπλο, ο Βογιατζής, κατάφεραν στα πρώτα τρία περίπου λεπτά να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Όταν λίγο αργότερα, ο Βογιατζής μπήκε στην παρκέ, οι Άγιοι Θεόδωροι έγιναν προβλέψιμοι και δεν μπόρεσαν να έχουν διάρκεια στην απόδοση τους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Διαγόρας να ανατρέψει τη σε βάρος του εικόνα. Έπαιξε σκληρή άμυνα, έκλεψε μπάλες, μάζεψε πολλά ριμπάουντ, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο που του έδωσε ο αντίπαλος και πήρε κεφάλι στο σκορ με το «κλείσιμο» του δεκαλέπτου με 27 – 15. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο επόμενο δεκάλεπτο. Ο Διαγόρας επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του χωρίς οι γηπεδούχοι να μπορέσουν να ακολουθήσουν. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και έφθασε στη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο, 19 – 40 στο 16’. Οι «πορτοκαλί» αλλάζοντας την άμυνα τους σε ζώνη περιόρισαν τους αντιπάλους τους και μπόρεσαν στο 18’ να μειώσουν σε 26 – 40 με ένα σερί 7 – 0. Τα λάθη τους όμως και οι κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στον Διαγόρα να βρει ξανά ανοιχτούς χώρους και να κλείσει το ημίχρονο με 26 – 44. Η επανάληψη ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Ο Διαγόρας εκμεταλλευόταν συνεχώς τους διαδρόμους που έβρισκε και με έναν Μάρτιν Λαζαρίδη να «βομβαρδίζει» ανελέητα το καλάθι, η διαφορά έφθασε ακόμα και στους 27 πόντους (28 – 55 στο 23’). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 42 – 66 με τους γηπεδούχους απλά να μειώνουν λίγο την διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο βγήκε όλη η ένταση του παιχνιδιού στους παίκτες των δυο ομάδων με αποτέλεσμα να σημειωθούν …κοκορομαχίες και αντεκλήσεις. Όμως οι διαιτητές κατάφεραν με την στάση τους να μην χαλάσει ο αγώνας και να ολοκληρωθεί κανονικά. Τελικό σκορ 73 – 9 2 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Τσακίρη. Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 15 – 27, 26 – 44 (ημίχρονο), 42 – 66, 73 – 92 Διαιτήτευσαν οι κ. Φάκαρος και Νικηφορίδης οι οποίοι ήταν αρκετά καλοί. ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Παπακώστας): Βογιατζής 20, Παπανικολάου 2, Ξυπολιτάς, Αυγτενικού 9 (1), Σιώκος 6, Σκορδάλης 2, Κούρος 14, Γκογκίδης 20 (1) ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Τσακίρης): Σαρίκας 24 (2), Καταβαίνης, Δρόσος 8 (2), Καλλιγάς 4, Δ. Λαζαρίδης 9, Παναγιωταράκος 10 (1), Εκκινέ 9 (1), Μ. Λαζαρίδης 22 (4), Σκλήβας 6